Hoşgeldiniz. 22 Ocak 2020 Çarşamba 05:04
Stajlar
Stajlar

2018-2019 STAJ DUYURUSU

Staj Yönergesi

> Staj Uygulama Kılavuzu

> Staj Formları


> Staj Defteri

 

Staj Komisyonu Üyeleri


Başkan: Dr. Öğr. Üyesi Ali Serhat ERSOYOĞLU


Oryantasyon Stajı Sorumlusu: Arş. Gör. Mevlüt AYDIN

Üretim Stajı Sorumlusu: Arş. Gör. Osman ÖZTÜRK

Organizasyon Stajı Sorumlusu: Arş. Gör. İlker GÖKTEPELİ


STAJLARLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

 
1.      Staja ne zaman başlayabilirim?
Staja en erken, tarihleri akademik takvimde belirtilmiş olan finaller bittikten sonra başlanabilir. Üçten fazla bütünlemesi olan öğrenciler için en erken başlama tarihi bütünlemelerin bitişidir.
 
2.      Hafta sonu staj yapabilir miyim?
Staj süresi iş günü olarak hesaplanır ve hafta sonu yapılan çalışmalar staja dahil edilmez. Staj tarihleri yazılırken resmi tatiller ve hafta sonları staj süresinden çıkarılmalıdır.
 
3.      Staj yerimi okul ayarlayabilir mi?
Staj komisyonunun ve bölümün görev tanımı içerisinde staj yeri ayarlamak yoktur. Öğrenciler staj yapacakları yerleri kendileri ayarlamalıdır.
 
4.      Yaz okuluyla aynı anda staj yapabilir miyim?
Finallerin bitimi ile yaz okulu başlangıcı arasında veya yaz okulu bitimi ile dönem başlangıcı arasında staj için yeterli iş günü sağlanıyorsa staj yapılabilir. Ancak yeterli iş günü sayısı sağlanamıyor ve tarihler çakışıyorsa öğrenci yaz okulu veya staj arasında tercih yapmak zorundadır.
 
5.      İki stajı art arda yapabilir miyim?
Birinci ve ikinci sınıf stajını art arda yapmak isteyen bir öğrenci üzerinden örnek verecek olursak; öğrenci ikinci sınıfın yaz döneminde hem o sınıfa hem de bir önceki sınıfa ait stajını aynı yaz döneminde yapabilir. Ancak henüz öğrencisi olmadığı üçüncü sınıf stajını yapamaz.
 
6.      İki stajı aynı iş yerinde yapabilir miyim?
İki stajın aynı iş yerinde yapılabilmesi için, iş yerinin sağlaması gereken bazı şartlar mevcuttur. İş yeri staj yönergesinde ayrıntılı olarak belirtilmiş olan bu şartları sağlıyorsa, iki staj aynı iş yerinde yapılabilir.
 
7.      Stajımı yaptıktan sonra erasmusa gideceğim, staj değerlendirmem nasıl yapılır?
Stajını yaptıktan sonra staj defterini staj yönergesi ve kılavuzundaki şartlara göre hazırlayan öğrenci, ekim-kasım tarihleri arasında açıklanan ve kendi öğrenci numarasının bulunduğu komisyona mülakat tarihinde teslim edilmek üzere arkadaşları aracılığıyla gönderebilir. Burada sorumluluk öğrenci ve defterini teslim ettiği kişiye aittir, staj komisyonu bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
 
8.      Staj yapmak için A firmasına başvuru yaptım, staj için uygun kabul edilir mi?
Her bir staj için iş yerinin asgari düzeyde sağlaması gereken belirli şartlar vardır. Staj yapılacak olan iş yerleri staj yönergesi ve uygulama kılavuzunda detaylı olarak belirtilmiş olan ve istenen bu şartları sağlıyorsa iş yeri staj için uygun olarak kabul edilir.
 
·        Detaylar için Makine Mühendisliği Staj Yönergesi ve Staj Uygulama Kılavuzunu okuyunuz.
·        Staj formlarını yukarıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.
Paylaş
Aday Öğrenci
Bölümümüzü seçmeyi düşünen aday öğrencilere bilgiler.» Neden Selçuk Makina?» Bölüm Başkanından» Makina Mühendisliği» S.Ü. Tanıtım
Öğrenci Aileleri
Mevcut ve aday öğrencilerimizin ebeveynlerine yönelik bilgiler.» Öğrenci Ailelerine» Konya İle İlgili Bilgiler
Mezunlar
Mezunlarımıza yönelik bilgiler.» Mezunlarımıza» Mezun Bilgi Formu
Değişim Öğrencileri
Değişim öğrencilerine yönelik bilgiler.» Genel
Üretim/Hizmet Kur.
Üretim ve hizmet sektöründeki özel kuruluşlar ve kamu kuruluşlarına yönelik bilgiler.» Kamu/özel sektör kuruluşlarına sunulan hizmetler
Araştırma
Bölümümüzde yürütülen araştırma çalışmaları ve projelerle ile ilgili bilgiler.» Bilimsel Araştırma Projeleri» SAN-TEZ Projeleri» Sanayi İşbirliği Projeleri» TEKNOGİRİŞİM Projeleri» Öğrenci Projeleri