Hoşgeldiniz. 15 Temmuz 2020 Çarşamba 14:44
Haberler » Yerli 'Hidro-Şekillendirme Presi'
Yerli

Bölümümüz (KTÜN Makine Mühendisliği) ve Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) akademisyenleri ile bir pres firması tarafından geliştirilen, uçak, füze ve otomobillerin sac parçalarının üretilmesini sağlayan “Hidro-Şekillendirme Presleri”, ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

KTÜN ve NEÜ akademisyenleri, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) 2003-2023 Strateji Belgesi'nde yer alan hidro-şekillendirme presi üretmek için 2005'te çalışma başlattı.

Yaklaşık 10 yıllık çalışmanın sonunda akademisyenler, TÜBİTAK desteğiyle uçak gövdesi, füze ve otomobillerin sac parçalarının yapımında kullanılan yüzde 100 yerli hidro-şekillendirme presi üretti. İthal “Hidro-Şekillendirme Preslerine” göre daha düşük maliyetle imal edilen ve muadillerine göre üstün özelliklere sahip pres, savunma sanayisi başta olmak üzere ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak.

“ÜLKEMİZE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Proje Koordinatörü ve KTÜN Rektör Yardımcı Prof. Dr. Selçuk Halkacı, yaptığı açıklamada, 2005'ten bu yana hidro-şekillendirme presi üzerine çalıştıklarını söyledi. Çalışmayı dört akademisyenle yürüttüklerini anlatan Halkacı, normal preslerdeki parçaların iki kalıp arasında şekillendiğini dile getirdi. Hidro-şekillendirme presinde kalıplardan birinin yerine yüksek basınçlı sıvı kullanıldığını belirten Halkacı, “Yine bu teknolojiyle üretilen parçalar daha düşük maliyetli ve daha dayanıklı oluyor. Bu presler, dünyada uçak gövdesi, füze ve otomobil parçalarının yapımında kullanılıyor. Yerli ürettiğimiz presler, ülkemize büyük katkı sağlayacak. TÜBİTAK'ın 2003-2023 Strateji Belgesi'nde yer alan projeyi yaparak Türkiye'nin bu alandaki hedeflerini gerçekleştirmiş olduk” dedi.

UÇAK, SAVUNMA VE OTOMOTİV SANAYİSİNDE KULLANILIYOR

Prof. Dr. Halkacı, yerli presle karışık parçaların hatasız üretildiğine dikkat çekerek preslerle hem zamandan kazanıldığını hem de kalıp maliyeti düştüğünü ve daha kaliteli ürün elde ettiklerini kaydetti. Preslerin dünyada uçak, savunma ve otomotiv sanayisinde kullanıldığına dikkati çeken Halkacı, “Bu özellikteki presler daha önceden ülkemiz sanayisinde kullanılmıyordu. Sadece ithal edilen, daha düşük özellikte 5-6 pres vardı. Onlar da TUSAŞ, Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı ile bunlara parça temini yapan firmalar tarafından kullanılıyordu. İnşallah bu çalışmayla preslerin yaygınlaşmasını sağlayarak ülke ekonomisine ve savunmasına katkı sağlayacağız. Ayrıca preslerin kalbi sayılan basınç yükselticileri de tamamen yerli imkanlarla tarafımızdan tasarlanarak imal edilmektedir” diye konuştu.

“ÜRETTİĞİMİZ DAHA ÜSTÜN ÖZELLİKLERE SAHİP”

Presin ihracatına yönelik çalışma da başlatacaklarını aktaran Halkacı, şunları kaydetti: “Türkiye'de böyle bir presi ürettik, üretim yöntemi ve sızdırmazlıkla ilgili patentini de aldık. İnşallah üretimi artırıp ithalatın önüne geçeceğiz. Ayrıca ithal edilen diğer hidro-şekillendirme preslerine göre daha üstün özelliklere sahip. Hem de daha ucuza mal ediyoruz. TUSAŞ, ASELSAN, ROKETSAN gibi kurum ve kuruluşların ihtiyaçlarının karşılanmasında da bu pres son derece önemli. Şu an için ürettiğimiz iki pres uygulamalı olarak Konya sanayisinde hizmet veriyor.”

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/yerli-hidro-sekillendirme-presi-ekonomiye-katki-saglayacak/1583988

https://www.sondakika.com/haber/haber-yerli-hidro-sekillendirme-presi-ekonomiye-katki-12426377/Paylaş
Aday Öğrenci
Bölümümüzü seçmeyi düşünen aday öğrencilere bilgiler.» Neden Selçuk Makina?» Bölüm Başkanından» Makina Mühendisliği» S.Ü. Tanıtım
Öğrenci Aileleri
Mevcut ve aday öğrencilerimizin ebeveynlerine yönelik bilgiler.» Öğrenci Ailelerine» Konya İle İlgili Bilgiler
Mezunlar
Mezunlarımıza yönelik bilgiler.» Mezunlarımıza» Mezun Bilgi Formu
Değişim Öğrencileri
Değişim öğrencilerine yönelik bilgiler.» Genel
Üretim/Hizmet Kur.
Üretim ve hizmet sektöründeki özel kuruluşlar ve kamu kuruluşlarına yönelik bilgiler.» Kamu/özel sektör kuruluşlarına sunulan hizmetler
Araştırma
Bölümümüzde yürütülen araştırma çalışmaları ve projelerle ile ilgili bilgiler.» Bilimsel Araştırma Projeleri» SAN-TEZ Projeleri» Sanayi İşbirliği Projeleri» TEKNOGİRİŞİM Projeleri» Öğrenci Projeleri