Hoşgeldiniz. 15 Temmuz 2020 Çarşamba 14:28
Ortam » Kampüs Hayatı
Kampüs Hayatı


Ulaşım

Şehir merkezi ve SÜ Alaeddin Keykubat Kampüsü arasında toplu ulaşım için iki seçenek vardır.

- Tramvay (Hat Konya haritasında görülmektedir)
- Dolmuş (Dolmuş hattı yaklaşık Tramvay hattına paraleldir)

Şehir merkezi Kampüs arası yaklaşık 20 km dir. Tramvayla ulaşım yaklaşık 45 dk. Dolmuşla ulaşım ise 40-60 dk arası sürmektedir
Otogar kampüs tramvay ve dolmuş hattı üzerindedir. Otogardan hiç bir firma servis hizmeti vermemektedir.

Tren garından kampüse ulaşım için, önce gardan dolmuş ya da taksi ile Alaeddin Tepesi civarına gelip, oradan dolmuş ya da tramvaya aktarma yapılması gerekmektedir.
Kampüs içinde ulaşım Tramvay ile ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Kampüs içerisinde belirli aralıklarla tramvay durakları mevcuttur.Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü Konumu


 


 Alışveriş ve restoranlar
Kampüs içerisinde bulunan Gökkuşağı AVM'de her türlü ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Gökkuşağı AVM'de kitapevleri, kırtasiyeler, ofis shoplar, otobüs firmaları, kargolar, kuaför, bijuteri, mağazalar, S.Ü. Store, birçok kafe ve restoran vardır. Ayrıca terzi, eğlence salonları ve birkaç internet kafe bulunur.

 
Bankalar

Kampüsün içinde çeşitli bankaların (İş Bankası, Vakıfbank, Akbank) şubesi bulunmaktadır. Ayrıca birçok bankanın ATM’leri mevcuttur. Kampüs içerisinde PTT hizmet birimi de bulunmaktadır.  

 

Sosyal faaliyetler

Her yıl mayıs ayında, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı da içine alacak şekilde, 5-6 gün süren Selçuk Üniversitesi Bahar Şenliğidüzenlenmektedir.  Ayrıca her eğitim-öğretim yılı başında "Hoşgeldiniz Şenliği", aralık ayı sonunda "Yeni Yıl Konseri" ve mayıs ayı içerisinde de "Spor Şenlikleri" düzenlenmektedir.
 


Öğrenci topluluklarıSelçuk Üniversitesi'nde Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı 80 civarı öğrenci topluluğu faaliyet göstermektedir.


 
Sportif faaliyetler
Alaaddin Keykubat Kampüsünde öğrencileri yararlanabileceği spor tesisleri:

19 Mayıs Spor Salonu: 
2500 kişilik kapasitesi ile uluslararası oyun kurallarına uygun basketbol, voleybol, hentbol müsabakalarının yapılabileceği bir tesistir.
75.Yıl Spor Salonu:
1500 kişilik, basketbol, voleybol, hentbol, badmington oynanabilir.
Olimpik Yüzme Havuzu: 
2003 yılında hizmete açılmış ve uluslararası müsabakaların yapılabileceği özelliklere sahiptir. İçerisinde saunası, Buhar odası kondisyon salonu, masa tenisi salonu ve kafeteryası bulunmaktadır.
Olimpik Çim Futbol Sahası:
5000 kişilik kapalı tribünü ile olimpik ölçülerde 2 adet çim futbol sahası, içerisinde atletizm pisti, derslikler, çalışma salonları ve bir kondisyon merkezi bulunmaktadır.
Açık Tesisler ve Halı Sahalar:
4 halı futbol sahası, 4 basketbol, 4 voleybol ve 2 tenis sahası bulunmaktadır.

 

Barınma

 

 

Atatürk Kız Öğrenci Yurdu

Kapasitesi: 1512 kişi. 3 bloktan oluşmaktadır. Tek kişilik (10), iki kişilik (127) ve dört kişilik (312) odadan oluşmaktadır. İçerisinde 15 mutfak, 12 dinlenme salonu, 18 etüt odası, 3 bilgisayar odası ve 15 ütü odası bulunmaktadır.


Atatürk Erkek Öğrenci Yurdu
Kapasitesi: 360 kişi. Tek kişilik (10), iki kişilik (124) ve dört kişilik (26) odadan oluşmaktadır. İçerisinde 5 mutfak, 4 dinlenme salonu, 1 etüt odası,  ve 1 ütü odası bulunmaktadır.
 
Cumhuriyet Kız Öğrenci Yurdu
Cumhuriyet Kız Öğrenci Yurdu Kredi Yurtlar Kurumu Konya Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak, 852 kişilik kapasitesi ile 2 blok olarak Selçuk Üniversitesi Kampüs Alanı içerisinde hizmetine devam etmektedir. İçerisindekafeterya, internet salonu mevcuttur.
 
Alaaddin Öğrenci Yurdu
Alaaddin Öğrenci Yurdu Kredi Yurtlar Kurumu Konya Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak,8 kişilik odalar ve ikisi erkek öğrenci biri kız örenci bloğu olarak kampüs alanı içerisinde hizmet vermektedir. İçerisinde kafeteryası, internet salonu, kapalı spor salonu vardır.
 
Bilgisayar merkezi
Selçuk Üniversitesi Bilgi işlem Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan Bilgisayar Merkezi 2500 m2 alana yayılmış olup 2000 bilgisayarlı internet ve araştırma merkezi olarak açılmıştır. Öğrenciler bu bilgisayarları internet, program geliştirme, ders çalışma, araştırma yapma gibi birçok amaç için kullanılabilmektedir. Özellikle öğrenciler bölüm dersleri ile ilgili yazılımları bu bilgisayarlara kurabilmekte ve rahatlıkla çalışabilmektedir. Merkezde bulunan teknoloji sınıfları kurs ve seminer amaçlı kullanılmaktadır.


 
   
Kültür Merkezleri ve Salonlar
 


Süleyman Demirel Kültür Merkezi
30 Ağustos Salonu
Kapasitesi : 870 kişilik
Özellikleri : Sahnesi, ışık ve ses düzeni ile her türlü programın yapılabileceği bir donanıma sahip.

Malazgirt Salonu
Kapasitesi : 396 kişilik
Özellikleri : Konferans, panel, açık oturum, slayt gösterimi vb. programların yapılabileceği sahne düzenine sahip.

Çanakkale Salonu
Kapasitesi : 250 kişilik
Özellikleri : Belirli bir oturma düzeni olmayan ve sahne istemeyen çeşitli toplantılar için kullanılmaktadır.

Kafe / Çay Salonu
Kapasitesi : 100 kişilik oturma düzenine sahiptir.
Özellikleri : Dinlenme, okuma ve söyleşiler için kullanılmaktadır. Her türlü soğuk ve sıcak içecekleri ile hizmet vermektedir.
Selçuk Üniversitesi etkinliklerinin tümüne yakın bir bölümü Alâaddin Keykubat kampusünde bulanan Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca ücreti karşılığında, resmi ve özel kişi, kurum ve kuruluşlara da bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler için tahsis edilmektedir.
 

Kütüphane
Öğrenciler ve akademisyenler çok sayıda kitap, dergi, konferans, sempozyum gibi kaynakları kullanabilir ve belirli bir süreliğine ödünç alabilir. Kütüphanede ayrıca okuma salonları, sanat odaları, sergi salonları ve öğrenciler için seminer odaları vardır.


 


Paylaş
Aday Öğrenci
Bölümümüzü seçmeyi düşünen aday öğrencilere bilgiler.» Neden Selçuk Makina?» Bölüm Başkanından» Makina Mühendisliği» S.Ü. Tanıtım
Öğrenci Aileleri
Mevcut ve aday öğrencilerimizin ebeveynlerine yönelik bilgiler.» Öğrenci Ailelerine» Konya İle İlgili Bilgiler
Mezunlar
Mezunlarımıza yönelik bilgiler.» Mezunlarımıza» Mezun Bilgi Formu
Değişim Öğrencileri
Değişim öğrencilerine yönelik bilgiler.» Genel
Üretim/Hizmet Kur.
Üretim ve hizmet sektöründeki özel kuruluşlar ve kamu kuruluşlarına yönelik bilgiler.» Kamu/özel sektör kuruluşlarına sunulan hizmetler
Araştırma
Bölümümüzde yürütülen araştırma çalışmaları ve projelerle ile ilgili bilgiler.» Bilimsel Araştırma Projeleri» SAN-TEZ Projeleri» Sanayi İşbirliği Projeleri» TEKNOGİRİŞİM Projeleri» Öğrenci Projeleri